2015.04.16.

Ha megkérdeznénk az embereket, hogy milyen betegségektől tartanak a leginkább, valószínű, hogy legtöbben a daganatos megbetegedéseket említenék. De mit tippelsz, mi a vezető halálok a világon? A WHO adatai szerint a szív- és érrendszeri megbetegedések vezetnek a legtöbb halálhoz, gyakorlatilag minden harmadik ember szíveredetű betegségben hal meg, legnagyobb arányban a szívet ellátó koszorúerek betegsége és stroke miatt.
Fájdalmas adatok ezek, hiszen a legtöbb haláleset megelőzhető lenne megfelelő életmóddal, melyben a kiegyensúlyozott táplálkozás és a fizikai aktivitás a legfontosabb.
Természetes hatóanyagokkal is hozzá lehet járulni a szív egészségéhez. A D-vitamin-hiányról már eddig is tudtuk, hogy növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Egy több mint 57 000 beteget összegyűjtő kiterjedt vizsgálat szerint a megfelelő D-vitamin-szint segít csökkenteni – többek között – a szív- és érrendszeri eredetű halálozást. Egy 6 hónapig tartó, krónikus szívelégtelenségben szenvedő embereket bevonó vizsgálatban napi 2000 NE D-vitamin pótlásával képesek voltak javítani a szív pumpafunkcióján, azaz nőtt az egyszerre továbbjuttatott vér mennyisége, és csökkent a vérnyomás is. A D-vitamin pozitív hatása a szívelégtelenségre azért is kiemelkedő fontosságú, mert bár a szívinfarktusok száma és az abból fakadó halálozás kismértékben mérséklődik, a szívelégtelenség előfordulása viszont sajnos nő.
A másik hatóanyag, ami a szívbetegségek terápiáját remekül kiegészíti, a koenzim-Q10. A Q10 egy antioxidáns hatású anyag, melyet szervezetünk is termel, és táplálkozásunkkal is hozzájuthatunk, azonban éppen a szívbetegségek kezelésében és megelőzésében gyakran alkalmazott koleszterincsökkentők bizonyos fajtái miatt csökken a saját Q10-termelésünk. Ilyen esetekben érdemes étrend-kiegészítővel pótolni, hiszen több vizsgálat is megerősítette, hogy a koenzim-Q10 krónikus szívelégtelenségben enyhítheti a tüneteket és javíthatja az életminőséget. Vizsgálatok tanulsága szerint napi 60-200 mg Q10 javította a szív teljesítőképességét, a hatás pedig kifejezettebb volt azoknál, akik nem szedtek ACE-gátló típusú vérnyomáscsökkentőt. Emellett több vizsgálat is azt mutatta ki, hogy azoknál, akiknél alacsonyabb volt a Q10-szint, magasabb volt a halálozás. Az előző évtizedek vizsgálataiból levont tanulságok alapján tervezett vizsgálat nemrég publikált eredményei is megerősítik, hogy nagy dózisú Q10-kiegészítés (3x100 mg/nap) hosszú ideig szedve biztonságos és hatásos kiegészítő terápiát jelenthet a szívelégtelenségben szenvedőknek. A Q10-et kapó csoportban ugyanis csökkent a szíveredetű halálozás, a kórházi kezelés szükségessége és enyhültek a tünetek is.
Ezeken kívül a megfelelő szűrővizsgálatok is életet menthetnek. Egyszerű vérvétellel megállapítható, ha magas a koleszterin- vagy trigliceridszint, esetleg a szénhidrátanyagcserével van valami probléma; a vérnyomás méréséhez pedig még vérvétel sem kell. A korral növekvő előfordulású magas vérnyomás, cukor-, illetve zsíranyagcsere-zavarok állnak a leggyakrabban a szívbetegségek hátterében, jó hír azonban, hogy ezek kezelhetőek, érdemes tehát odafigyelni a szűrővizsgálatokra!
A szív-és érrendszeri megbetegedések megelőzéshez vagy a már kialakult tünetek mérsékléséhez ajánlott termékeink: D-drops, Q10
Hozzászólások
Forrás: Vitamin D supplementation and total mortality: a meta-analysis of randomized controlled trials - Autier P. et al., Arch Intern Med. 2007 Sep 10;167(16):1730-7. | Association of vitamin D deficiency with heart failure and sudden cardiac death in a large cross-sectional study of patients referred for coronary angiography - Pilz S et al., J Clin Endocrinol Metab. 2008 Oct;93(10):3927-35. | Effects of six months of vitamin D supplementation in patients with heart failure: a randomized double-blind controlled trial – Dalbeni et al., Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2014 Aug;24(8):861-8. | The effect of coenzyme Q10 on morbidity and mortality in chronic heart failure: results from Q-SYMBIO: a randomized double-blind trial – Mortensen et al., JACC Heart Fail. 2014 Dec;2(6):641-9. | Protective cardiovascular and renal actions of vitamin D and estrogen – Gangula et al., Front Biosci (Schol Ed). ; 5: 134–148. | WHO: Q&As on hypertension