2015.05.27.

A Q10 koenzim annak idején igazi csodaszerként vonult be a köztudatba. Eleinte még szívgyógyszerként vetették be, később már étrend kiegészítőként szolgálta és szolgálja ma is emberek millióinak egészségét.
RÖVID TÖRTÉNETE
Miután sikerült marhaszívből izolálni és azonosítani a koenzim Q10-et 1957-ben, rögtön a kutatók figyelmének középpontjába került. A temérdek orvosi kutatása nyomán, Japánban már a 60-as évektől használják étrend-kiegészítőként, 1976-ban pedig törzskönyvezték, mint gyógyszer. Nem elírás, ott valóban gyógyszerként használják a Q10-et és a kezdetektől alkalmazzák különböző szívbetegségek kezelésében, sikerrel!
A Q10 egy tirozin nevű aminosavból keletkező enzim, mely a sejtek mitokondriumaiban, az energiatermelésben vesz részt. A táplálkozással felvett szénhidrátok, zsírok és részben a fehérjék ezekben a mitokondriumokban a Q10 koenzim közreműködésével ATP-vé, azaz energiahordozóvá válnak. Ha a sejtnek energiára van szüksége, lebontja az ATP-t és felszabadítja az energiát. Minél magasabb a sejtekben található koenzim Q10 szint, annál több energiát képesek előállítani. Érthető tehát, hogy Q10 hiányban a szervezet energiahiányos állapota alakul ki. Noha a Q10 alapvető feladata a sejtszintű bioenergetika javítása és az oxidatív stressz ellensúlyozása, számos betegségben alkalmazzák a gyógyszeres kezelés hatékony kiegészítéseként.A Q10 erős antioxidáns hatásáról is jól ismert, E vitaminnal kiegészítve még sokkal erősebben veszi fel a harcot a sejtjeinket károsító szabadgyökök ellen, így nagymértékben késlelteti szervezetünk öregedését és védi bőrünket is a napfény és a káros UV sugárzások esetleges következményeitől.
A Q10 FELHASZNÁLÁSÁNAK TERÜLETEI
Bizonyított tény, hogy a stressz, a fokozott szellemi- és fizikai igénybevétel megnöveli a Q10 igényt is. További csökkenést okozhatnak egyes gyógyszerek is, mint például egyes koleszterinszint csökkentők és vérnyomás csökkentők. Mindezeket ismerve nagyon hasznos lehet a Q10 kiegészítők rendszeres fogyasztása.
A Q10 megdöbbentő pozitív hatása megfigyelhető az olyan fogínybetegségek kezelésében is, mint például a fogínysorvadás. A fogínybetegség igen gyakori, duzzanattal, vérzéssel, fájdalommal járó probléma. Ezekben az esetekben a fogíny Q10 szintje csökkent. Q10 szuplementáció hatására gyorsabbá válik a gyógyulás és a szöveti regeneráció.
Ugyancsak helyes, ha egyébként makkegészséges fiatalok rendszeresen Q10-et szednek olyankor, amikor szokatlan erőkifejtésre szánják el magukat, például erősen sportolni kezdenek. A legutóbbi sportorvosi kutatások kimutatták, hogy a nagy állóképességet és erőkifejtést igénylő sportok akár jelentékenyen is gyöngíthetik az immunrendszert. A Q10 megfiatalítja a szervezetet, acélosítja az izmokat és igen jó hatással van az agyműködésre is.
The coenzyme Q10 phenomenon, írta Stephen T. Sinatra, 1998.; Coenzyme Q 10 and the heart, írta Stephen T. Sinatra, 1998.; Coenzyme Q10, Bruce Miller Better health Series, 2000.; Folkers et al: Biomedical and Clinical Aspects of CoQ, Elsevier, Amsterdam, 1991.; Folkers: Lovastatin decreases CoQ10 levels in humans, Proc. Natl AcadSci, 199o, 87: 8931-8934; Dr. James F. Balch: Prescription for Nutritional Healing, Avery Publishing, Garden City Park, New York, 1990;