2015.05.23.

A nők átlagosan 50 éves koruk körül lépnek be a változókorba. Elkezd csökkeni az ösztrogéntermelés, majd idővel le is áll, a menstruáció ki-kimarad, és általában évek kellenek hozzá, míg az új rend beáll.
Annak ellenére, hogy igen kellemetlen tünetekkel jár, a menopauzát nem szabad betegségként kezelni, de mindenképpen érdemes tudatosítani, hogy e testi változások idején min változtathatunk. Mivel az ösztrogén felelős a nőiesnek tartott jegyekért, szintjének csökkenésével szembe kell nézni az idomok csökkenésével vagy épp bővülésével, a haj minőségének és mennyiségének változásával, de túl az esztétikai kérdéseken, az addigi védőfunkciójának kiesése miatt a fokozott csontritkulás, továbbá a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatával is.
Számos, köztük sok természetes lehetőség van a változókor tüneteinek enyhítésére, élj hát ezekkel!
Csontritkulás
Ügyelj a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitelre, hiszen csontjaidnak fokozott védelemre van szükségük. A WHO becslése szerint 2050-re az évi csípőtörések száma 6,3, millióra nő majd, és ez főként a nőket érinti. A nőknek 40% a kockázatuk arra, hogy csípőtörést szenvedjenek el, ezzel szemben a férfiaknak „csak” 13%. A megfelelő D-vitamin-ellátottság ezen kívül véd a mellrák bizonyos formái ellen is, melynek kockázata a menopauza után megnő!
Hízás
Jellemző, hogy a klimaxhoz hízás is társul. Amennyiben ez a hasi zsírpárnák növekedését jelenti, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának fokozódását is magában hordozza, ezért kiegyensúlyozott, felesleges kalóriáktól mentes legyen az étrended. Ügyelj a telítetlen zsírsavak bevitelére, amit zsíros halakban és magokban (azok olajaiban) találsz meg nagy mennyiségben, ha pedig ezeket nem szereted, akkor omega-3 tartalmú étrend-kiegészítővel fedezd a szükséges mennyiséget. Ha esetleg már kialakult a túlsúly, mozgással, helyes étrenddel, esetleg cukoranyagcserét támogató krómmal, telítettségérzetet fokozó rostokkal szabadulj meg a plusz kilóktól!
Ha eddig nem iktattad be a rendszeres sportot az életedbe, mindenképpen tedd meg, most sem késő elkezdeni! A séta, kocogás, torna vagy a vízi gimnasztika segít megőrizni csontjaid egészségét és izmaid erejét, elkerülni a testsúlygyarapodást, emellett támogatják a szív- és érrendszer működését, és szellemileg is frissen tartanak, lelkileg pedig kiegyensúlyoznak. Étkezésedre is figyelj oda!
Alvászavarok, hangulatingadozások
Feltehetően a hormonszintek ingadozása okozza a kellemetlen tüneteket, az éjszakai izzadást, az alvási problémákat és a járulékos memóriaproblémákat. A hormonpótlás megoldást jelenthet, de ezt szigorúan csak szakorvos vezetésével szabad végezni, és nem is ajánlható mindenkinek. Azok számára, akik valamilyen okból nem szedhetnek hormont, a természetes gyógynövények, hatóanyagok jelenthetnek megoldást. A ginkgót, B-vitaminokat, esetleg guaranát tartalmazó étrend-kiegészítőkkel pedig fokozhatjuk a testi-szellemi frisseségünket, természetesen kezelőorvosunkat tájékoztatva!
A test változásaival a lelki harmónia is felborulhat, főként a hormonok ingadozása miatt, erre a rhodiola nyújthat enyhülést, mely segíthet megküzdeni a fokozott érzékenységgel és az esetleges lehangoltsággal.
Forrás: Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében - Orvosi Hetilap, 153.évf, szuppl,Akadémiai Kiadó 2012 ;| Ageing and nutrition: a growing global challenge – Nutrition, WHO