2015.07.08.

A hőség idején bárkinél felléphetnek egészségünket érintő problémák, tünetek - (fejfájás, szédülés, akár rosszullét), azonban a különösen veszélyeztetett csoportok tagjaival - csecsemőkkel, kisgyermekekkel, a szívbetegséggel és/vagy magas vérnyomással küzdőkkel, a fogyatékkal élőkkel, valamint az idősekkel - lényegesen nagyobb elővigyázatossággal szükséges eljárnunk.
Ezen csoportokra kiemelten vonatkozik, hogy szokatlan panaszok megjelenése esetén sűrgősen forduljanak orvoshoz!
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot a hőség miatt esetlegesen fellépő panaszok és megbetegedések megelőzése céljából.
- Csecsemőkkel, kisgyermekekkel kizárólag árnyékban és a legmelegebb déli órákat elkerülve legyünk a szabadban.
- Ügyeljünk arra, hogy a csecsemők különösen sok folyadékot igényelnek az anyatejen kívül is, ezért gyakran kínáljuk őket tiszta vízzel, esetleg enyhén sós, citromos teával, akár már a táplálást követően is.
- Kisgyermeket, állatot zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban hagyni tilos!
- Kiemelten ügyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadékpótlásra, amely felnőttek esetében nagy melegben napi 4 liter, lehetőleg tiszta víz legyen. Ugyancsak jótékony hatású a tea, citromos tea, savanyított tejtermékek (joghurt, joghurtital, kefír, aludttej, leves). Fontos, hogy sose várjuk meg a szomjúságérzetet, hanem tudatos odafigyeléssel fogyasszunk a megszokottnál jóval több folyadékot!
- Felnőttekre, de különösen az idősebb korosztály tagjaira
érvényes szabály, hogy igyekezzünk a legforróbb nyári napok idején, de különösen a legmelegebb déli, koradélutáni órákban viszonylag hűvös helyen tartózkodni, bevásárlásainkat korán reggel vagy késő délután intézzük, a lakásban lehetőség szerint működtessünk ventillátort.
- A tartósan forró napokon napközben is zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel akár többször is, ez elősegíti a testhőmérséklet csökkenését!
- A napsugárzás ellen fényvédő krémmel, széles karimájú kalappal, napszemüveggel védjük magunkat. A kánikula napjai alatt könnyű, lenge, természetes alapanyagú és világos színű ruházatot viseljünk!
- Lehetőleg éjszaka szellőztessünk!
- A szervezetet igénybe vevő háztartási tennivalókat, mint pl. a nagytakarítás, ablaktisztítás, ne a kánikulai napokra időzítsük, s a főzést, befőzést lehetőleg a kora reggeli vagy az esti órákban végezzük.
Ha a kánikula idején nem kerülhető el a szabadban történő tartózkodás, úgy az alábbi szabályok betartására feltétlenül ügyeljünk:
- Időzítsük a szabadlevegőn való tartózkodást a kora reggeli (6-10 óráig) és esti órákra (18-22 óráig). Ha ez nem valósítható meg, töltsünk el legalább 2-3 órát légkondicionált helyen! Amennyiben a testhőmérséklet eléri a 39 C̊ -ot, hőguta alakulhat ki! 40 C̊ felett pedig már életveszélyes állapot keletkezik!
- Napközben árnyékos helyen pihenjünk meg.
- Csökkentsük a fizikai aktivitást.
- Csökkentsük, de leginkább teljesen tartózkodjunk a koffein, cukor és alkoholtartalmú folyadékok fogyasztásától. A cukor, koffein vagy az alkohol folyadékot von el a szervezettől, ezáltal méginkább fenyeget a kiszáradás veszélye.
- Szokatlan tünet megjelenése esetén forduljunk rövid időn belül orvoshoz.
- Amennyiben a szobahőmérséklet 25 fok fölé emelkedik,
gyógyszereinket ajánlott hűtőszekrényben tárolni abban az esetben is, ha ezt az információt a gyógyszer csomagolása nem tartalmazza.
Amit az UV sugárzásról tudni érdemes:
Az UV sugárzásnak három fajtája van:
- az UV-A sugárzás (a Föld felszínét elérő összes UV sugárzás 98%-a) a látható fényhez legközelebb eső, leggyakoribb kisenergiájú tartomány. Ez a fajta UV sugárzás a legkevésbé veszélyes az egészségre. Az UV-A sugárzás jótékony hatást fejt ki a szervezetre, elősegíti a csontképződést és a pigmentképződést (barnulást). Hiánya az angolkórnak nevezett csontfejlődési rendellenességet okozhat.
- az UV-B sugárzás (a Föld felszínét elérő összes UV sugárzás 2%-a) nagy energiájú sugárzás, amely azonban az egészségre ártalmas és veszélyes sugárzás. Normális körülmények között elnyeli a Föld ózonrétege. Ha mégis nagy mennyiségben éri testünket, leégünk tőle, rosszindulatú elváltozásokat okozhat a bőrünkön, ezenkívül szemkárosító hatása és immunrendszert gyengítő hatása van.
- az UV-C sugárzás a legerősebb, egyúttal a legártalmasabb és a legveszélyesebb sugárzás, de szerencsére az ózonréteg egyelőre teljesen kiszűri!
Az UV sugárzás egészségügyi értékei
Ezt un. „UV index”-el jelölik, és a Napból a Föld felszínére érkező maximális ultraibolya sugárzásnak a becslését adja. Az UV sugárzás mutatója, amelyet az Országos Meteorológiai Szolgálat tesz közzé, sokkal pontosabban mutatja a leégés veszélyét, mint a hőmérséklet-előrejelzés. Az UV index segítségével egyértelműen és könnyen meghatározható az UV sugárzás erőssége, és annak megfelelően az óvintézkedések szükségszerűsége és módja is a szabadban. Az UV index értékei nullától tartanak felfelé, a skála 1-től 10-ig terjed.
Minél nagyobb az index értéke, annál inkább valószínű, hogy az UV sugárzás hatására egyre rövidebb idő alatt kialakulhat a bőr vagy a szem sérülése, károsodása. Európában nyár idején az index általában nem haladja meg a nyolcat, de lehetséges magasabb érték is, különösen a vízparti üdülőhelyeken. Az UV indexről számos országban a napi időjárás- jelentés részeként kaphatunk tájékoztatást.
UV-B infó*
V-sugárzási szint | Huzamosabb ideig szabadban tartózkodók védekezése | Javasolt napozási idő, napsütésben 11 és 15 óra között
|
Extrém | Javasoljuk, hogy ilyenkor feltétlenül árnyékos vagy fedett helyen tartózkodjon. | Javasoljuk, hogy ilyenkor feltétlenül árnyékos vagy fedett helyen tartózkodjon. |
Nagyon Erõs | Széles karimájú kalap, napszemüveg, napernyõ, a fedetlen testrészekre fényvédõ krém alkalmazása indokolt. Kerüljük a déli napsütésben az árnyékmentes helyen való tartózkodást. | Kb. 15 perc, érzékenyebb bõrueknek és kisgyerekeknek ennél is kevesebb; 11 óra elõtt, ill. 15 óra után ennek kétszerese is megengedhetõ. |
Erõs | Széles karimájú kalap, napszemüveg, érzékenyebbeknek napernyõ, fedetlen testrészekre fényvédõ krém alkalmazása indokolt. | Kb. 25 perc, érzékenyebb bõrûeknek és kisgyerekeknek ennél is kevesebb; 11 óra elõtt, ill. 15 óra után ennek kétszerese is megengedhetõ. |
Mérsékelt | Széles karimájú kalap, napszemüveg mindenkinek indokolt. | Kb. 35 perc, érzékenyebb bõrûeknek és kisgyerekeknek ennél is kevesebb; 11 óra elõtt, ill. 15 óra után ennek kétszerese is megengedhetõ. |
Gyenge | Különlegesen érzékeny bõrûek és csecsemõk kivételével |
|
*Forrás: napsugarzas.hu