2015.05.23.

Talán már kívülről fújjuk, hogy a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a különböző daganattípusok évente hány ember életét követelik, és milyen megelőző lépésekkel csökkenthetjük ezeket a számokat. Arról azonban sokszor megfeledkezünk, hogy nem csak a testi betegségek szedik áldozataikat.
A depresszió és egyéb mentális betegségek több mint 350 millió embert érintenek világszerte. Elsődleges okai a munkaképtelenségnek, ennek ellenére még mindig a társadalom rosszalló tekintetét vonja magára az, aki segítséget kér. A depresszió, de még az időszakos lehangoltság sem úri muri, komolyan kell venni és szakemberhez kell fordulni. A szezonális depresszióként emlegetett időszakos lehangoltság átmeneti állapot, leggyakrabban az ősz beköszöntével jelentkezik, és csak tavasszal múlik el, de nagyon meg tudja nehezíteni az évnek ezt a felét a lakosság akár 10%-ánál is.
A terápia kiegészítéseképpen, esetleg a gyógyszerektől ódzkodóknak, illetve megelőzésképpen több természetes, bizonyítottan működő hatóanyag is rendelkezésre áll.
Ide tartoznak az EPA és DHA omega-3 zsírsavak, melyek nagy arányban találhatóak meg különböző növényekben, például a lenmagban, illetve a tengeri halak zsírjában. Több tanulmány is beszámolt arról, hogy a depresszió előfordulása és az omega-3 zsírsavak bevitele között összefüggés van: minél nagyobb egy adott csoport EPA- és DHA-fogyasztása, annál kisebb a depresszió előfordulása. Ezen kívül depressziós betegeket vizsgálva, alacsonyabb omega-3 szintet találtak náluk egészséges emberekhez viszonyítva. Egy több vizsgálat eredményét összesítő elemzés is megerősítette az omega-3 zsírsavak hatásosságát depresszióban legalább 1 g/nap EPA+DHA bevitel esetén.
A stressztűrő képesség és a teljesítmény fokozására régóta használt adaptogén gyógynövény, a Rhodiola rosea is hatékony segítség lehet az ősz beköszöntével. Az aranygyökérként is emlegetett növényt széleskörűen alkalmazzák Svédországban és a skandináv országokban, továbbá Oroszországban a szellemi teljesítmény fokozására. Vizsgálati adatok szerint jelentősen javított az enyhe vagy közepes fokú depresszióban szenvedők állapotán, míg a krónikus fáradtság kezelésében is hatékonynak találták.
A harmadik természetes módszer, mellyel megküzdhetünk a lelki lehangoltsággal, a megfelelő D-vitamin-bevitel. Több vizsgálat is felhívta a figyelmet arra, hogy a depresszió és a D-vitamin-ellátottság között fordított arányt találtak, tehát megfelelő D-vitamin-bevitel mellett a depresszió is ritkábban jelentkezett. Egy norvég vizsgálatban a D-vitamin-hiánnyal amúgy is fokozottan veszélyeztetett elhízott depressziósok állapota egy éves D-vitamin-kezelés után szignifikánsan javult, míg placebóval kezelt társaik állapota nem változott. Vizsgálati eredmények szintén arra utalnak, hogy a D-vitamin-hiányban szenvedő depressziósok D-vitamin-pótlása javíthat az állapotukon.
A felsoroltakon kívül természetesen a kiegyensúlyozott táplálkozás, a testmozgás és szükség esetén szakképzett pszichológussal végzett terápia választható a teljesebb, boldogabb életért.
Gondoljuk át, mi mindent tehetünk saját és szeretteink lelki egészsége érdekében, és ha tapasztaljuk a levertséget természetes megoldással is felvehetjük a harcot ellene!
Forrás: Depression - Fact sheet N°369, WHO, October 2012 * Role of Omega-3 Fatty Acids in the Treatment of Depressive Disorders: A Comprehensive Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials – Grosso et al., PLoS One. 2014; 9(5) * A randomized, double-blind, placebo-controlled, parallel-group study of the standardized extract SHR-5 of the roots of Rhodiola rosea in the treatment of subjects with stress-related fatigue – Olsson et al., Planta Medica 75, 105–112. 2009 * Clinical trial of Rhodiola rosea L. extract SHR-5 in the treatment of mild to moderate depression – Darbinyan et al., Nordic Journal of Psychiatry 61 (6), 503. 2007 * The effectiveness and efficacy of Rhodiola rosea L.: A systematic review of randomized clinical trials - Hung et al., Phytomedicine 18 (2011) 235–244 * Effects Of Vitamin D Supplementation On Symptoms Of Depression In Obese Subjects: Randomized Double Blind Trial - R. Jorde, M. Sneve, Y. Figenschau, J. Svartberg, K. Waterloo University Hospital of North Norway, Tromsø, Norway * Association of vitamin D levels with incident depression among a general cardiovascular population – May et al., Am Heart J 2010;159:1037-43. * The effect of 2 different single injections of high dose of vitamin D on improving the depression in depressed patients with vitamin D deficiency: a randomized clinical trial - Mozaffari-Khosravi et al., J Clin Psychopharmacol. 2013 Jun;33(3):378-85.